Podejrzane sklepy internetowe – lista stale aktualizowana

Aktualizacja 14.07.2020

Już od wielu lat zakupy w sieci cieszyły się w Polsce coraz większą popularnością. Sprzedawcy internetowi każdego roku chwalili się coraz większą sumą transakcji przeprowadzonych właśnie drogą online. Na pewno trend ten byłby nadal wzrostowy, ale z racji wybuchu pandemii popularność zakupów w sieci diametralnie i nagle skoczyła do góry.

Jak pokazały ostatnie statystyki, w tym trudnym dla nas okresie zainteresowanie wirtualnymi sklepami wzrosło o ponad 240%! Eksperci szacują, że to dopiero początek tak potężnej tendencji.

Wszystko zaczęło się z chwilą nakładania kolejnych restrykcji na obywateli Polski. W pewnym momencie zostaliśmy praktycznie całkowicie zamknięci w domu i to właśnie wtedy w kraju wybuchła wyraźna panika. Ludzie masowo robili zakupy nie tylko produktów spożywczych, ale także podstawowej chemii gospodarczej. Półki z opróżnionym mięsem, makaronem, ryżem, konserwami, mydłem i papierem toaletowym przez pewien czas były codziennym widokiem w całej Polsce [2]. Okazuje się, że aż 38% internautów postanowiło zrobić takie zapasy korzystając z oferty sklepów online.

Był to wielki szok dla dużych sieci handlowych, takich jak TESCO czy Carrefour, które musiały się zmierzyć z ogromnym popytem na usługi online. Przed pandemią zakupy zrobione tą drogą zazwyczaj były dowożone w przeciągu doby. Dziś w niektórych punktach czas oczekiwania na zamówienie to nawet miesiąc! To najlepiej pokazuje skalę problemu [1].

Szybko okazało się, że branża e-commerce nie była gotowa na takie zainteresowanie zakupami. Kłopoty mieli nie tylko sprzedawcy, ale i firmy transportowe, które nie nadążały z dostarczaniem paczek. Również w sieci szybko zaczęło brakować towarów, a wiele hurtowni dosłownie świeciło pustkami.

Pandemia uśpiła czujność części internautów

Nie da się ukryć, że z racji panującej sytuacji bardzo mocno nastawiliśmy się na kupowanie w sieci. To obecnie najlepszy sposób na to, aby uniknąć tłumów w sklepach, ryzykując zakażenie koronawirusem. Według platformy Shoper, wzrost sprzedaży online produktów delikatesowych wzrósł w połowie marca o 240%. Jeśli jednak porówna się ze sobą dane z marca i z lutego, to nagle okazuje się, że transakcji było o około 400% więcej![1]

Choć restrykcje w dużej mierze zostały zniesione, a życie w pewnym stopniu wróciło do normalności, sprzedawcy online dalej obserwują ogromne zainteresowanie ich ofertą. Niestety pandemia COVID-19 ma pod tym kątem również swoją ciemną stronę. Dziś, w 2020 roku, chcemy już dosłownie wszystko kupować w sieci. W wielu popularnych sklepach często brakuje z tego powodu towaru, a to kieruje część osób do firm mało znanych.

Okazuje się, że na pandemii postanowiło zarobić mnóstwo nie do końca uczciwych sprzedawców. Nowe sklepy pojawiały się w tym okresie jak przysłowiowe grzyby na deszczu. Wcześniej ich działalność była utrudniona, gdyż ludzie coraz bardziej świadomie kupowali w sieci. Dziś sporo osób najwyraźniej uśpiło swoją czujność. Zamawianie w takich miejscach zawsze jest ryzykowne. Nierzadko zdarza się, że zamówione towary w rzeczywistości są inne, niż były na zdjęciu. Co gorsza, część nieuczciwych sprzedawców nawet nie zawraca sobie głowy tym, aby wysłać cokolwiek!

Lista sklepów online, dla których zalecamy dużą ostrożność!

Z tego powodu postanowiliśmy przygotować dla Was krótką listę sklepów, które działają na rynku od niedawna i wyglądają dość niepewnie. To sprzedawcy, do których koniecznie powinniście podchodzić z rozwagą. Sprawdzajcie sklepy, zanim cokolwiek zamówicie i róbcie zakupy bezpiecznie! Niestety w sieci bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa, dlatego zawsze trzeba się wykazać wzmożoną czujnością.

 • Dafunia.com

To całkiem duży sklep internetowy skupiający się przede wszystkim na sprzedaży damskiej i męskiej odzieży. Firma chwali się stałą aktualizacją asortymentu, atrakcyjnymi cenami, szybką dostawą i wysoką jakością. Niestety okazuje się, że produkty te cieszą się naprawdę marną opinią i nie świadczą dobrze o firmie. Komentarze możecie sprawdzić sobie sami, zaglądając na facebookowy adres: https://www.facebook.com/pg/Dafunia-101933724597009/posts/

Co gorsza, firma istnieje na rynku od 2020 roku, a więc prawdopodobnie powstała właśnie na fali koronawirusa. Z tego powodu zalecamy szczególną ostrość, jeśli planujecie tam cokolwiek kupować.

 • Venchic.com

To kolejny sklep internetowy z odzieżą, który w ostatnim czasie jest zaskakująco popularny. Niestety okazuje się, że firma nie cieszy się dobrą opinią. Co gorsza, to podmarka innego sklepu internetowego Zebraneo.com, który znajduje się na niechlubnym podium marki o wyjątkowo złej renomie. W sieci można znaleźć dosłownie setki negatywnych komentarzy, które u każdego powinny spowodować zapalenie przysłowiowej czerwonej lampki. Korzystanie z oferty tego sklepu może nie być dobrym pomysłem.

 • Coloryee.com

Kolejny odzieżowy sklep online, choć tym razem skupiający się głównie na produktach przeznaczonych dla kobiet. Krótka obecność na rynku (firma istnieje od 2020 roku) to pierwsza przesłanka, która u każdego powinna wzbudzić wzmożoną czujność. Nas jednak szczególnie niepokoi kwestia płatności. Sklep jest wyjątkowy, gdyż udostępnia klientom możliwość opłacania zakupów jedynie za pośrednictwem PayPal. Rozwaga będzie więc potrzebna, gdyż w razie problemów trudniej dochodzić swoich praw przy płaceniu właśnie tym systemem.

 • Sheri.pl

Następny na liście sklep odzieżowy, który może nie cieszy się bardzo złą opinią, ale za to mamy wątpliwości co do rzetelności tych komentarzy. Jak wynika z tych danych: https://who.is/whois/sheri.pl sklep rozpoczął swoją działalność w listopadzie 2019, gdyż wtedy została zarejestrowana domena. Spójrzcie jednak na to, od kiedy datowane są opinie o firmie, które udostępniane są bezpośrednio na stronie sklepu: https://sheri.pl/opinie/page/324/. Pierwsze komentarze są z lipca 2019…czyżby firma potrafiła się przenosić w czasie? Naszym zdaniem to kolejny sklep, do którego trzeba podchodzić z ogromnym dystansem.

To na razie tyle, ale zachęcamy Was do częstego zaglądania na naszą stronę. Nie zaprzestajemy swoich poszukiwań na tych kilku sklepach. Lista będzie stale aktualizowana za każdym razem, gdy tylko znajdziemy nowego, podejrzanego sprzedawcę.

Jednocześnie jeszcze raz przestrzegamy Was przed zbyt pochopnym klikaniem w „Kup teraz”. Zanim cokolwiek zamówicie u nieznanego Wam sprzedawcy, dokładnie zweryfikujcie jego firmę. Szczególną uwagę zwróćcie na sklepy działające od niedawna, obecne na rynku od 2020 roku.

Źródła zewnętrzne:

 • [1] https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2480311,Przez-koronawirusa-ecommerce-kwitnie-Sklepy-internetowe-tona-w-zamowieniach
 • [2] https://eizba.pl/raport-e-izby-e-commerce-w-czasie-kryzysu-2020/
[Głosów: 1   Average: 5/5]

Wasze komentarze:

 1. Mnie już w zeszłym roku życiu nauczyło, że trzeba dokładnie weryfikować sprzedawców…zamówiła kilka sukienek za ponad 200 zł i do dziś ani jednej nie dostałam, a sklep już nie istnieje. Co gorsza, zgłaszanie tego na policję niewiele daje, sprawa wcześniej czy później jest umarzana.

  Odpowiedz
 2. z niecierpliwością czekam na aktualizację listy, bo sama często kupuję w sieci.

  Odpowiedz
 3. Ktoś kupował może w tym sheri z tej listy i może powiedzieć, jak to wygląda w rzeczywistości? Mają fajne rzeczy, ale trafiłam na tę stronę i teraz mam wątpliwości czy zamawiać…

  Odpowiedz
 4. Proszę również zerknąć na jourlacy.com i ivet.pl

  Z kolei absolutnym hitem jest strona auger.pl , z której sukienkę zamówiła moja zamroczona stresem egzaminowym znajoma. Po 3 tygodniach przyszła do niej paczuszka z jakimiś tandetnymi oklarami przeciwsłonecznymi 😀 Oczywiście nie dało się zwrócić, brak danych kontaktowych, strona krzak. W szerokim asortymencie, oprócz sukienek i spódniczek znajduje się m.in. boisko do gry, ,,skandal w angielskim stylu”, ,, ksiądz grasował w przymierzalni”. Brzmi niezrozumiale, prawda ? Nie umiem jaśniej. Polecam zajrzeć 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz