Duolingo – czy to skuteczne narzędzie online do nauki języka? Sprawdzamy!

Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest oczywiście bardzo ważna. Dzięki znajomości kilku języków nie tylko łatwiej porozumiewać się na świecie, ale przede wszystkim często można liczyć na dużo lepszą pracę i ciekawsze zarobki z nią związane.

Jedni uczą się języków pod kątem swojej pasji podróżowania po świecie, inni potrzebują języka zawodowo, a jeszcze inni robią to zwyczajnie dla własnej satysfakcji. Wszystkie te osoby zazwyczaj łączy jednak jeden poważny problem, brak motywacji. Najlepszym sposobem jest wybranie się do szkoły językowej, gdzie niejako jesteśmy zmuszeni do uczestnictwa w zajęciach, ale uczyć można się także w domu, zupełnie za darmo.

Wszystko to za sprawą serwisu Duolingo, który stale poszerza swoje możliwości nauki języka. Jak jednak darmowy system do nauki może nas motywować do osiągania kolejnych poziomów językowych?

Co oferuje i jak działa serwis Duolingo?

Duolingo to obecnie jeden z popularniejszych na świecie systemów darmowej nauki języków obcych, który swoją premierę miał w 2011 roku. Od początku serwis tworzony był po prostu z pasji językowej i tak pozostało po dziś dzień.

Większość kursów językowych znajdujących się w serwisie tworzona jest tak naprawdę przez samą społeczność. Stworzone kursy językowe są później przez wszystkich testowane, osoba zauważająca błędy zgłasza swoje uwagi, nanoszone są poprawki i tak kurs dopracowywany jest do perfekcji. Choć sam sposób tworzenia kursów jest dość długotrwały, to jednak oferta jest imponująca i stale się powiększa.

Zasada działania serwisu opiera się na motywacji użytkowników do nauki poprzez zdobywanie punktów doświadczenia, dziennych poziomów streak, możliwość otrzymywania wirtualnych monet (lingoty), ale także i system osiągnięć, który doskonale znany jest miłośnikom gier komputerowych.

Jakby tego było mało, Duolingo wprowadza także atrakcyjny model rywalizacji pomiędzy użytkownikami serwisu, co ma za zadanie jeszcze bardziej motywować do nauki. Tworząc w serwisie listę swoich znajomych, a więc innych użytkowników, tworzymy tak naprawdę prywatny ranking postępów w nauce. System nie tylko wyświetla postępy znajomych, ale także wysyła powiadomienia zawsze wtedy, gdy jeden ze znajomych na liście przegoni nasz wynik. Duolingo prowadzi także fanpage.

Dwa poziomy zaawansowania i mnogość języków

Grywalizacja w Duolingo. Źródło: http://duolingo.com

Wybór kursów językowych w systemie Duolingo jest na chwilę obecną naprawdę imponujący, choć niestety większość kursów realizowana jest w języku angielskim.

Tutaj możemy uczyć się już 20 różnych języków, choć część kursów jest jeszcze w fazie beta, a więc dopiero nanoszone są poprawki. Z poziomu języka polskiego możemy uczyć się jednak angielskiego, a więc najpopularniejszego na świecie języka, który na pewno często się nam przyda.

Sam system oferuje tak naprawdę dwa poziomy kursów, a więc podstawowy, dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z językiem oraz bardziej zaawansowany. Poziom oczywiście rośnie również stopniowo podczas osiągania przez użytkownika kolejnych, dobrych wyników w nauce.

Duolingo nie tylko w przeglądarce, ale i na urządzeniu mobilnym

Nie można przy okazji nie wspomnieć o tym, że system Duolingo dostępny jest za darmo nie tylko z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze. Jest on bowiem dostępny także w formie aplikacji na wszystkie współczesne urządzenia mobilne, a więc Duolingo znajdziemy w Google Play, App Store oraz w Windows Store.

Czas na podsumowanie – czy warto skorzystać z Duolingo?

Z całą pewnością Duolingo może być ciekawą alternatywą dla płatnych kursów językowych dla osób, które chcą przede wszystkim nauczyć się języka komunikatywnie, ale nie na bardzo wysokim, zawodowym poziomie.

Jeśli z jakiegoś powodu system Ci nie podpasuje polecamy jeszcze metodą nauki języka eTutor, która także jest zaawansowanym narzędziem służącym do nauki języka angielskiego i niemieckiego.

Wielopoziomowy system motywacji, brak jakichkolwiek opłat i duża swoboda w podnoszeniu swoich językowych umiejętności są zaletami, które czynią system godnym polecenia każdemu. O jakości całego systemu najlepiej świadczą oczywiście same opinie użytkowników, a tych z roku na roku przybywa i w zdecydowanej większości są to opinie naprawdę pochlebne serwisowi Duolingo.

Click to rate this post!
[Total: 46 Average: 3.1]

Duolingo - opinie:

 1. jara pisze:

  No całkiem zachęcająca wydaje się ta oferta. Korzystaliście może już z tego? Czy poziom językowy dla osób mających jakąś wiedzę, jest sensowny i można trochę podszlifować język?

  1. Anonim pisze:

   Ja korzystam od dluzszego czasu i bardzo sobie chwale.Ucze sie hiszpanskiego od poziomu zerowego.Duolingo dla mnie spelnia swoja funkcje rewelacyjnie i korzystam z wielka przyjemnoscia.Oczywiscie uzywam tez jednoczesnie innych zrodel jak lekcje na you tube,bbc etc.Ale Duolingo to jest moim podstawowym narzedziem.Polecam

 2. moissoned pisze:

  mam trochę obawy związane z tą wirtualną walutą. Czy to nie jest czasem typowa mikropłatność? Ta waluta nie jest potrzebna do korzystania z najważniejszych elemenetów platformy, bez których nauka nie będzie efektywna??

  1. Anonim pisze:

   Te wirtualne kryształki głównie się gromadzi 😛 więc nie masz co się obawiać

  2. Anonim pisze:

   Z doświadczenia wiem, że ta waluta jest całkowicie zbędna. Najczęściej przydaje się do „dokupowania zyć”, które w płatnej wersji są w nieskończonej ilości (w darmowej jest ich 5), jednak nawet bez nich można je sobie regenerować klikając opcje practise, która pozwala przcwiczyć przykłady w których popełniono błąd 🙂

   1. Anonim pisze:

    Gdzie znajdę tę opcję „practise”? Dziękuję z góry.

 3. Anonim pisze:

  moim zdaniem nauka języków z Duolingo to rewelacja

 4. Anonim pisze:

  Bardzo ciekawie opracowana nauka języków.Zachęca i motywuje.Ja chętnie korzystam z Duolingo.

 5. Anonim pisze:

  Duolingo robi błędy w nauczaniu danego języka czyli złe wyrazy np. uczę się angielskiego i cały czas podaje mi w lekcji że wyraz „portugalski” w j. ang. nie pisze się „portuguese ” więc jak ? może ktoś mi wyjaśni.

  1. Anonim pisze:

   W zasadzie tak. Piszę „w zasadzie”, bo w bezpłatnej wersji „płacimy” oglądaniem reklam.

 6. Anonim pisze:

  Może i uczy ale w rywalizacji już po raz kolejny ktoś przeskoczył w 2 minuty 700 pkt.

  1. Anonim pisze:

   Tak, tego nie rozumiem. Czy to możliwe, aby bez wykupienia tzw. dodatkowego czasu zdobyć 100 punktów w minutę- nawet poziomy legendarne trwają dłużej. A jednak… Duolingo nie oferuje kontaktu ze sobą i pomiędzy użytkownikami.., aby to zrozumieć, wtedy można byłoby wiedzieć, jak to możliwe? Albo na jednym koncie pracuje kilka osób, albo ktoś po prostu nie śpi… dziwne… Może operator podstawia fake uzytkownika- by zbadać możliwości człowieka. Dziwi mnie fakt, że po 35 pierwszych miejsc w Diamond League w moich osiągnięciach mam level#1. Może nie zrozumiałam zasad…

   1. Anonim pisze:

    mozliwe – np masz xp boost i robisz czasowy challenge.. ale fakt, trzeba być wymiataczem

 7. Anonim pisze:

  Witam. Ile jest lig w duolingo i jakie?

 8. Anonim pisze:

  Dodam coś od siebie. Nigdy jakoś nie miałem chęci uczyć się angielskiego. Ale jak poznałem ten program odmieniło się moje podejście do nauki angielskiego. Jak narazie jestem w połowie, ale zapał mam by choć małymi krokami ukończyć Duolingo.

 9. Anonim pisze:

  Korzystam z Duolingo od roku. Teraz Mam problem . Nie wiem jak się dodaje komentarz na forum . Czy Ktoś może mi pomoc ? Pzdr Anna

 10. Anonim pisze:

  Witam czy to standard, że chyba 15 razy musze powtarza ” kot i pies „(kurs francuskiego)?

  1. Anonim pisze:

   Miałam to samo z jeden i dwa w hiszpańskim i finalnie i tak nie łapało

 11. Anonim pisze:

  Sa osoby ktore zaczynajac kurs nic nie umialy a ukonczyly je i potrafia zaskakujaco duzo porozumiec sie napisac cos i czytac prosze o jakas odpowiedz z gory dziekuje

  1. Anonim pisze:

   robię hiszpański od podstaw, nie wyszedłem jeszcze poza czas przeszły, ale już na podstawowym poziomie potrafię się porozumieć i zrozumieć przepis na kartonie z zupą ze sklepu.
   Jak najbardziej polecam. Opcja premium zbędna – główny jej plus to możliwość ściągnięcia lekcji offline (do samolotu itp. )

  2. Anonim pisze:

   Uczę się hiszpańskiego, zaczynałam nie znajac ani jednego słowa, uczylam sie tylko na duolingo. Po 4 miesiacach zrobiłam test kwalifikujacy na poziom (na jakiejs stronie szkoly językowej) i zakwalifikowalo mnie na poziom A2. Teraz uczę się nadal, dołożyłam ksiazki, gramatyki itd, bo niestety gramatyka na duolingo nie jest tłumaczona i tego brakuje. Zdecydowanie polecam.

 12. Anonim pisze:

  Dlaczego niektórzy mają 13 osiągnięć, a zdecydowana większość ma ich 12. Tym dodatkowym jest przedstawiony graficznie koń szachowy. Czy ktoś wie co to za osiągnięcie, jak się nazywa i za co się je zdobywa.

  1. Anonim pisze:

   opis tego osiagniecia to YOU READ A TIP , to jest chyba jednorazowy

 13. Anonim pisze:

  skonczylam 4 poziom, a jak rozpocząć 5 – a moze to END

 14. Anonim pisze:

  duolingo mam juz 66 dni i było ok od kilku dni zmienili cos i atali sie jak wszyscy poprawni w jednym kierunku a własciwe Rasistowscy – a dlaczego – zmiana polega na dodaniu podobizn zarysowanych ludzikow lub zwierzat , liudzie są roznych ras , i gdzie RASIZM no w tym ze kolorowi są przdstawoiani jako sympatyczni i mili a jedna biała kobieta jest niemiła ma skrzywiona buzie i mowi znudzonym antypatycznym głosem , tak to sie robi rasistowskie wstawki . to takie dyskretne podgryzanie .

 15. Anonim pisze:

  oto prawda o naszej rzeczywistosci ,duolingo mam juz 66 dni i było ok od kilku dni zmienili cos i atali sie jak wszyscy poprawni w jednym kierunku a własciwe Rasistowscy – a dlaczego – zmiana polega na dodaniu podobizn zarysowanych ludzikow lub zwierzat , liudzie są roznych ras , i gdzie RASIZM no w tym ze kolorowi są przdstawoiani jako sympatyczni i mili a jedna biała kobieta jest niemiła ma skrzywiona buzie i mowi znudzonym antypatycznym głosem , tak to sie robi rasistowskie wstawki . to takie dyskretne podgryzanie .

 16. Anonim pisze:

  Bardzo wielki minusem jest to że jest to angielski tak zwany amerykański i wielu ludzi będzie miało problemy

  1. Anonim pisze:

   Zgadza się. Wymowa wielu wyrazów jest inna niż w wersji angielskiej.

 17. Anonim pisze:

  Nad tym pracuje sztab ludzi, którzy manipulują wynikami i zachęcają do rywalizacji. Przez 10 minut ktoś nabił 350 punktów. To chyba jakiś geniusz!!

  1. Agnes pisze:

   Niekoniecznie bo są szybkie rundy trwające 2 minuty i można zdobyć 40 pkt tylko trzeba postawić 10 klejnotów

 18. Anonim pisze:

  Nie korzystam z tej bardzo złej aplikacji z takiego względu że byłam w niej prześladowana przez margines społeczny który wywylal mi głupie zdjęcia manekinów oraz insynuacje z podtekstem sexualnym o negatywnym znaczeniu. Dziś również ta hołota przysłała mi jakieś g,,,, o z napiem i dlatego vte śmieci zablokowałam. Nigdy więcej z tego dziadostwa rodem z rynsztoka nie skorzystam bo wolę ludzi przyzwoitych od patologii.

 19. Anonim pisze:

  To jest bezwartościowa aplikacja którą tworzy byle kto i dlatego nigdy z tego nie skorzystam.

 20. Dziwne komentarze negujące bardzo dobrą aplikację. Uczę się od podstaw angielskiego, efekt rywalizacji na plus, poziom wzrasta adekwatnie do postępów. Nie ma idealnego narzędzia do nauki języków, więc jak się komuś nie podoba niech nie marudzi.

 21. Anonim pisze:

  Bardzo dobra aplikacja do nauki języka angielskiego. Dziwią mnie te bardzo krytyczne opinie, podejrzewam konkurencję o niecne zamiary zdyskredytowania świetnej aplikacji

 22. Beznadziejna aplikacja. Strata czasu! Gówniane poziomy i wręcz żadna możliwość nauczenia się czegokolwiek.

 23. Anonim pisze:

  Jak dla mnie dualingo jest spoko do nauczenia się języka od całkowitych podstaw – ja zaczęłam się uczyć niemieckiego i jak narazie sprawdza się całkiem nieźle. Zobaczymy jak będę umieć niemiecki po roku używania dualingo

 24. grzech pisze:

  korzystałem z duolingo do czasu aż doszedłem do etapu gdy zacząłem klikać po rozmówkach. pojawiła się w nim ideologia lgbtqwerty. Nie interesuje mnie pranie mózgu tylko nauka języka. Nie polecam.
  Związki normalne to chłopak i dziewczyna a nie dwie lalunie. Nie będzie z dwóch kobiet dzieci. Taka jest przyroda i żadna propaganda tego nie zmieni.
  Duolingo jako narzędzie nauki języka angielskiego – na tym się powinni skupić, a nie wciskać chore ideologie

 25. Anonim pisze:

  Jeśli ktoś pod artykułem dotyczącym aplikacji do nauki języka wylewa swoje frustracje seksualne oraz próbuje mówić innym, jak mają żyć, to to jest temat dla psychiatry. Człowieku, idź się leczyć.
  A co do samej aplikacji – Duolingo pozwala na komunikatywne nauczenie się języka, takie do zrobienia zakupów, przywitania się, porozmawiania o pogodzie, zrozumienia przepisu kulinarnego. Natomiast poziomu profesjonalnego, pozwalającego usystematyzować reguły gramatyczne, trzeba poszukać gdzieś indziej. A, no i cała ta „grywalizacja” zabija realną naukę. Punktacja przyznawana jest od czapy, więc w pewnym momencie, jeśli ktoś chce brać udział w „ligach”, klepie w okienku czasowym powtórki „jestem Ana i piję wodę”, bo to jest lepiej punktowane, zamiast uczyć się nowych słów i zwrotów.

 26. Mila pisze:

  DUOLINGO jest super.
  Uczę się z DUOLINGO już pare lat.
  Baaardzo dużo nauczyłam się z DUOLINGO.
  Nauka z DUOLINGO jest przyjemna.
  Baaardzo polecam.
  ❤DUOLINGO❤

  1. Anonim pisze:

   Jeden problem. Od ponad miesiąca występuje u mnie błąd w sekcji powtórkowej i codzienne upominanie się o jego zlikwidowanie nie skutkuje. To jest kompletny brak zainteresowania klientem tym bardziej że mam wersję płatna. Jak zaczynałem byłem zadowolony i zwielkimi nadziejami. Niestety teraz tracę czas

 27. Anonim pisze:

  Booster time wymusza zakup tydzień temu zarabiałam 60 pkt a teraz 20 i blokada , co się stało

 28. Marek pisze:

  Ocena niestety negatywna. Autorzy programu promują ideologię LGBTIQ+ Ja chcę się nauczyć języka a nie brać udział w tego typu akcjach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *