Strona główna » Duolingo – czy to skuteczne narzędzie online do nauki języka? Sprawdzamy!

Duolingo – czy to skuteczne narzędzie online do nauki języka? Sprawdzamy!

| Uaktualniono: 14 czerwca 2021

Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest oczywiście bardzo ważna. Dzięki znajomości kilku języków nie tylko łatwiej porozumiewać się na świecie, ale przede wszystkim często można liczyć na dużo lepszą pracę i ciekawsze zarobki z nią związane.

Jedni uczą się języków pod kątem swojej pasji podróżowania po świecie, inni potrzebują języka zawodowo, a jeszcze inni robią to zwyczajnie dla własnej satysfakcji. Wszystkie te osoby zazwyczaj łączy jednak jeden poważny problem, brak motywacji. Najlepszym sposobem jest wybranie się do szkoły językowej, gdzie niejako jesteśmy zmuszeni do uczestnictwa w zajęciach, ale uczyć można się także w domu, zupełnie za darmo.

Wszystko to za sprawą serwisu Duolingo, który stale poszerza swoje możliwości nauki języka. Jak jednak darmowy system do nauki może nas motywować do osiągania kolejnych poziomów językowych?

Co oferuje i jak działa serwis Duolingo?

Duolingo to obecnie jeden z popularniejszych na świecie systemów darmowej nauki języków obcych, który swoją premierę miał w 2011 roku. Od początku serwis tworzony był po prostu z pasji językowej i tak pozostało po dziś dzień.

Większość kursów językowych znajdujących się w serwisie tworzona jest tak naprawdę przez samą społeczność. Stworzone kursy językowe są później przez wszystkich testowane, osoba zauważająca błędy zgłasza swoje uwagi, nanoszone są poprawki i tak kurs dopracowywany jest do perfekcji. Choć sam sposób tworzenia kursów jest dość długotrwały, to jednak oferta jest imponująca i stale się powiększa.

Zasada działania serwisu opiera się na motywacji użytkowników do nauki poprzez zdobywanie punktów doświadczenia, dziennych poziomów streak, możliwość otrzymywania wirtualnych monet (lingoty), ale także i system osiągnięć, który doskonale znany jest miłośnikom gier komputerowych.

Jakby tego było mało, Duolingo wprowadza także atrakcyjny model rywalizacji pomiędzy użytkownikami serwisu, co ma za zadanie jeszcze bardziej motywować do nauki. Tworząc w serwisie listę swoich znajomych, a więc innych użytkowników, tworzymy tak naprawdę prywatny ranking postępów w nauce. System nie tylko wyświetla postępy znajomych, ale także wysyła powiadomienia zawsze wtedy, gdy jeden ze znajomych na liście przegoni nasz wynik. Duolingo prowadzi także fanpage.

Dwa poziomy zaawansowania i mnogość języków

Grywalizacja w Duolingo. Źródło: http://duolingo.com

Wybór kursów językowych w systemie Duolingo jest na chwilę obecną naprawdę imponujący, choć niestety większość kursów realizowana jest w języku angielskim.

Tutaj możemy uczyć się już 20 różnych języków, choć część kursów jest jeszcze w fazie beta, a więc dopiero nanoszone są poprawki. Z poziomu języka polskiego możemy uczyć się jednak angielskiego, a więc najpopularniejszego na świecie języka, który na pewno często się nam przyda.

Sam system oferuje tak naprawdę dwa poziomy kursów, a więc podstawowy, dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z językiem oraz bardziej zaawansowany. Poziom oczywiście rośnie również stopniowo podczas osiągania przez użytkownika kolejnych, dobrych wyników w nauce.

Duolingo nie tylko w przeglądarce, ale i na urządzeniu mobilnym

Nie można przy okazji nie wspomnieć o tym, że system Duolingo dostępny jest za darmo nie tylko z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze. Jest on bowiem dostępny także w formie aplikacji na wszystkie współczesne urządzenia mobilne, a więc Duolingo znajdziemy w Google Play, App Store oraz w Windows Store.

Czas na podsumowanie – czy warto skorzystać z Duolingo?

Z całą pewnością Duolingo może być ciekawą alternatywą dla płatnych kursów językowych dla osób, które chcą przede wszystkim nauczyć się języka komunikatywnie, ale nie na bardzo wysokim, zawodowym poziomie.

Jeśli z jakiegoś powodu system Ci nie podpasuje polecamy jeszcze metodą nauki języka eTutor, która także jest zaawansowanym narzędziem służącym do nauki języka angielskiego i niemieckiego.

Wielopoziomowy system motywacji, brak jakichkolwiek opłat i duża swoboda w podnoszeniu swoich językowych umiejętności są zaletami, które czynią system godnym polecenia każdemu. O jakości całego systemu najlepiej świadczą oczywiście same opinie użytkowników, a tych z roku na roku przybywa i w zdecydowanej większości są to opinie naprawdę pochlebne serwisowi Duolingo.

Duolingo - opinie:

 1. No całkiem zachęcająca wydaje się ta oferta. Korzystaliście może już z tego? Czy poziom językowy dla osób mających jakąś wiedzę, jest sensowny i można trochę podszlifować język?

  Odpowiedz
  • Ja korzystam od dluzszego czasu i bardzo sobie chwale.Ucze sie hiszpanskiego od poziomu zerowego.Duolingo dla mnie spelnia swoja funkcje rewelacyjnie i korzystam z wielka przyjemnoscia.Oczywiscie uzywam tez jednoczesnie innych zrodel jak lekcje na you tube,bbc etc.Ale Duolingo to jest moim podstawowym narzedziem.Polecam

   Odpowiedz
 2. mam trochę obawy związane z tą wirtualną walutą. Czy to nie jest czasem typowa mikropłatność? Ta waluta nie jest potrzebna do korzystania z najważniejszych elemenetów platformy, bez których nauka nie będzie efektywna??

  Odpowiedz
  • Te wirtualne kryształki głównie się gromadzi 😛 więc nie masz co się obawiać

   Odpowiedz
 3. moim zdaniem nauka języków z Duolingo to rewelacja

  Odpowiedz
 4. Bardzo ciekawie opracowana nauka języków.Zachęca i motywuje.Ja chętnie korzystam z Duolingo.

  Odpowiedz
 5. Duolingo robi błędy w nauczaniu danego języka czyli złe wyrazy np. uczę się angielskiego i cały czas podaje mi w lekcji że wyraz „portugalski” w j. ang. nie pisze się „portuguese ” więc jak ? może ktoś mi wyjaśni.

  Odpowiedz
  • W zasadzie tak. Piszę „w zasadzie”, bo w bezpłatnej wersji „płacimy” oglądaniem reklam.

   Odpowiedz
 6. Może i uczy ale w rywalizacji już po raz kolejny ktoś przeskoczył w 2 minuty 700 pkt.

  Odpowiedz
  • Tak, tego nie rozumiem. Czy to możliwe, aby bez wykupienia tzw. dodatkowego czasu zdobyć 100 punktów w minutę- nawet poziomy legendarne trwają dłużej. A jednak… Duolingo nie oferuje kontaktu ze sobą i pomiędzy użytkownikami.., aby to zrozumieć, wtedy można byłoby wiedzieć, jak to możliwe? Albo na jednym koncie pracuje kilka osób, albo ktoś po prostu nie śpi… dziwne… Może operator podstawia fake uzytkownika- by zbadać możliwości człowieka. Dziwi mnie fakt, że po 35 pierwszych miejsc w Diamond League w moich osiągnięciach mam level#1. Może nie zrozumiałam zasad…

   Odpowiedz
   • mozliwe – np masz xp boost i robisz czasowy challenge.. ale fakt, trzeba być wymiataczem

    Odpowiedz
 7. Witam. Ile jest lig w duolingo i jakie?

  Odpowiedz
 8. Dodam coś od siebie. Nigdy jakoś nie miałem chęci uczyć się angielskiego. Ale jak poznałem ten program odmieniło się moje podejście do nauki angielskiego. Jak narazie jestem w połowie, ale zapał mam by choć małymi krokami ukończyć Duolingo.

  Odpowiedz
 9. Korzystam z Duolingo od roku. Teraz Mam problem . Nie wiem jak się dodaje komentarz na forum . Czy Ktoś może mi pomoc ? Pzdr Anna

  Odpowiedz
 10. Witam czy to standard, że chyba 15 razy musze powtarza ” kot i pies „(kurs francuskiego)?

  Odpowiedz
  • Miałam to samo z jeden i dwa w hiszpańskim i finalnie i tak nie łapało

   Odpowiedz
 11. Sa osoby ktore zaczynajac kurs nic nie umialy a ukonczyly je i potrafia zaskakujaco duzo porozumiec sie napisac cos i czytac prosze o jakas odpowiedz z gory dziekuje

  Odpowiedz
  • robię hiszpański od podstaw, nie wyszedłem jeszcze poza czas przeszły, ale już na podstawowym poziomie potrafię się porozumieć i zrozumieć przepis na kartonie z zupą ze sklepu.
   Jak najbardziej polecam. Opcja premium zbędna – główny jej plus to możliwość ściągnięcia lekcji offline (do samolotu itp. )

   Odpowiedz
  • Uczę się hiszpańskiego, zaczynałam nie znajac ani jednego słowa, uczylam sie tylko na duolingo. Po 4 miesiacach zrobiłam test kwalifikujacy na poziom (na jakiejs stronie szkoly językowej) i zakwalifikowalo mnie na poziom A2. Teraz uczę się nadal, dołożyłam ksiazki, gramatyki itd, bo niestety gramatyka na duolingo nie jest tłumaczona i tego brakuje. Zdecydowanie polecam.

   Odpowiedz
 12. Dlaczego niektórzy mają 13 osiągnięć, a zdecydowana większość ma ich 12. Tym dodatkowym jest przedstawiony graficznie koń szachowy. Czy ktoś wie co to za osiągnięcie, jak się nazywa i za co się je zdobywa.

  Odpowiedz
 13. skonczylam 4 poziom, a jak rozpocząć 5 – a moze to END

  Odpowiedz
 14. duolingo mam juz 66 dni i było ok od kilku dni zmienili cos i atali sie jak wszyscy poprawni w jednym kierunku a własciwe Rasistowscy – a dlaczego – zmiana polega na dodaniu podobizn zarysowanych ludzikow lub zwierzat , liudzie są roznych ras , i gdzie RASIZM no w tym ze kolorowi są przdstawoiani jako sympatyczni i mili a jedna biała kobieta jest niemiła ma skrzywiona buzie i mowi znudzonym antypatycznym głosem , tak to sie robi rasistowskie wstawki . to takie dyskretne podgryzanie .

  Odpowiedz
 15. oto prawda o naszej rzeczywistosci ,duolingo mam juz 66 dni i było ok od kilku dni zmienili cos i atali sie jak wszyscy poprawni w jednym kierunku a własciwe Rasistowscy – a dlaczego – zmiana polega na dodaniu podobizn zarysowanych ludzikow lub zwierzat , liudzie są roznych ras , i gdzie RASIZM no w tym ze kolorowi są przdstawoiani jako sympatyczni i mili a jedna biała kobieta jest niemiła ma skrzywiona buzie i mowi znudzonym antypatycznym głosem , tak to sie robi rasistowskie wstawki . to takie dyskretne podgryzanie .

  Odpowiedz
 16. Bardzo wielki minusem jest to że jest to angielski tak zwany amerykański i wielu ludzi będzie miało problemy

  Odpowiedz
 17. Nad tym pracuje sztab ludzi, którzy manipulują wynikami i zachęcają do rywalizacji. Przez 10 minut ktoś nabił 350 punktów. To chyba jakiś geniusz!!

  Odpowiedz
 18. Nie korzystam z tej bardzo złej aplikacji z takiego względu że byłam w niej prześladowana przez margines społeczny który wywylal mi głupie zdjęcia manekinów oraz insynuacje z podtekstem sexualnym o negatywnym znaczeniu. Dziś również ta hołota przysłała mi jakieś g,,,, o z napiem i dlatego vte śmieci zablokowałam. Nigdy więcej z tego dziadostwa rodem z rynsztoka nie skorzystam bo wolę ludzi przyzwoitych od patologii.

  Odpowiedz
 19. To jest bezwartościowa aplikacja którą tworzy byle kto i dlatego nigdy z tego nie skorzystam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz