Jak dotrzeć do inwestora? Krótkie ABC finansowania biznesu

Większość młodych przedsiębiorców posiada naprawdę świetne pomysły na swoje pierwsze biznesy, ale niestety jak zawsze problemem są pieniądze.

Pożyczenie paru złotych od znajomych i rodziny nie zawsze jest rozwiązaniem satysfakcjonującym, a banki raczej nie udzielą kredytu na piękne oczy, chyba że pomysł na biznes naprawdę jest niesłychanie wyjątkowy.

I tak właśnie młodzi przedsiębiorcy muszą stawić czoła potężnemu wyzwaniu, jakim jest poszukiwanie inwestorów. Niestety szacuje się, że zaledwie około 1% wszystkich projektów, dla których poszukiwani są inwestorzy, znajduje swój szczęśliwy finał w postaci pozyskania funduszy.

W tej trudnej sytuacji liczy się nie tylko pomysł i dobre jego opisanie, ale także odpowiednie działania, które mają na celu dotarcie do jak największego grona potencjalnych inwestorów. Jak sobie ułatwić to zadanie?

Promujemy się maksymalnie jak tylko to możliwe

Nasz pomysł na biznes musi opuścić dom i biurko, przy którym go przygotowaliśmy. Promować można swoje pomysły oczywiście w sieci, najprostszym sposobem korzystając z portali społecznościowych, ale to raczej będzie za mało.

W większości dużych miast regularnie organizowane są różnego rodzaju akcje promocyjne, w czasie których to młodzi, niedoszli jeszcze, przedsiębiorcy mają swoje 5 minut na prezentację pomysłów.

Podobnie zachowują się wyższe uczelnie, które szczególnie chętnie promują pomysłowość własnych, obecnych studentów, ale i absolwentów.

Crowdfunding, czyli nowy sposób na pozyskanie funduszy dla biznesu

Inną ciekawą opcją, bardzo nowoczesną i popularną dzisiaj, są portale typu Crowdfunding. W Polsce znajdziemy kilka takich profesjonalnych miejsc w sieci, których zadaniem jest zrzeszanie ludzi chcących zakładać swoje biznesy oraz tych, którzy szukają atrakcyjnych opcji na zainwestowanie własnych pieniędzy.

Zakładając swoje konto na stronie należy dokładnie zaprezentować swój pomysł, opisać najdrobniejsze nawet szczegóły i stworzyć tam samym skrót biznes planu. Im ciekawszy pomysł, ale i im lepiej go zaprezentujemy, tym większe szanse na znalezienie inwestorów.

Oczywiście należy tutaj pamiętać o wyborze takiej platformy, która jest maksymalnie przyjazna młodym przedsiębiorcom. Samo opisanie pomysłu to za mało. Poszukując inwestora w ten sposób trzeba będzie przygotować wiele dokumentów oraz materiałów promocyjnych. Są portale, które oferują swoje pełne wsparcie w tych działaniach.

Pozyskanie środków z Unii Europejskiej

Obecność naszego kraju w Unii Europejskiej daje jeszcze dodatkową opcję pozyskania funduszy na rozkręcenie własnego biznesu. Poprzez specjalny program rozwoju przedsiębiorczości oraz innowacyjności można uzyskać z unijnego funduszu naprawdę wysoką dotację, która przy spełnieniu pewnych warunków jest bezzwrotna. Pieniądze niestety nie są dostępne dla każdego.

Każdego roku, w określonych terminach, w lokalnych urzędach prowadzone są nabory wniosków od chętnych do uzyskania wsparcia finansowego na własny biznes. Specjalna komisja ocenia wszystkie projekty i wybiera jedynie te najlepsze, gdzie istotnym kryterium jest właśnie innowacyjność.

Jeśli czujemy się na siłach to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z takiego programu skorzystać.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze:

  1. Anonim pisze:

    chyba jednak ue jest najlepsza opcją…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *