Jak nadać przesyłkę zagraniczną? Kurierskie ABC

Nadanie przesyłki krajowej to zadanie, z którym bez problemów poradzi sobie niemal każdy dorosły człowiek. Niestety, zasady postępowania są trochę bardziej skomplikowane, jeżeli w grę wchodzi przesyłka zagraniczna. Wysłanie paczki do innego kraju wiąże się z większą opłatą, a dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że czas dostarczenia jej do adresata będzie dłuższy. Konieczne jest także załatwienie pewnych formalności.

Kwestie cła

Niektóre przesyłki zagraniczne objęte są cłem. Opłata celna nie jest wymagana wyłącznie wtedy, gdy przesyłka ma trafić do jednego spośród krajów członkowskich Unii Europejskiej, ze względu na przepisy dotyczące swobodnego przepływu towarów. Wszystkie przesyłki, które mają trafić do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej, muszą przejść odprawę z urzędzie celnym.

Nadawca ma obowiązek dostarczenia pełnej dokumentacji celnej. Należy pamiętać o tym, że każde państwo ustala własne przepisy w zakresie wymaganej dokumentacji oraz towarów, które można przewozić do kraju. Warto zatem zapoznać się z przepisami państwa, do którego zamierza się nadać przesyłkę. Z Polski nie można wywozić przedmiotów uznanych przez IATA za niebezpieczne, części ludzkiego ciała, żywych zwierząt oraz żywności łatwo ulegającej zepsuciu.

Wymagane dokumenty

Rodzaj wymaganych dokumentów uzależniony jest od tego, co zamierza się przesłać. Wszystkie niezbędne deklaracje celne dostępne są bezpłatnie na poczcie. Muszą zostać wypełnione w języku angielskim, francuskim albo języku urzędowym państwa, do którego ma trafić przesyłka.

Koszty przesyłek międzynarodowych są zróżnicowane, ale trzeba liczyć się z tym, że cena zawsze będzie wyższa niż w przypadku przesyłki krajowej. Na wysokość opłaty wpływa między innymi wielkość przesyłki oraz odległość kraju, do którego ma być ona dostarczona. Nie trudno dostrzec spore rozbieżności w cenach przesyłek zagranicznych, oferowanych przez poszczególne firmy.

Przegląd ofert

Przed nadaniem przesyłki warto zatem zapoznać się ze wszystkim ofertami. Standardowy czas dostawy może wynieść nawet tydzień. Jeżeli przesyłka jest pilna, to dobrym rozwiązaniem jest ekspresowa przesyłka międzynarodowa. W przypadku wybrania tej opcji adresat może otrzymać przesyłkę w ciągu 24 godzin. Ostatnia kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę to ubezpieczenie przesyłki.

Najczęściej w cenie usługi wliczone jest ubezpieczenie podstawowe, jednak jego wartość jest ograniczona. W przypadku wartościowych przesyłek warto zatem zakupić dodatkowe ubezpieczenie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]