Amazon wchodzi na polski rynek…

Dziś 02-03-2021 oficjalnie rusza polski serwis Amazon. Krajowi klienci i przedsiębiorcy mogą teraz współpracować ze światowym liderem na rynku e-commerce. Polska placówka platformy jest ósmym w Europie oddziałem firmy.(1) 

Rosnące zapotrzebowanie na zakupy e-commerce w kraju i całej Europie zaowocowało otwarciem polskiej domeny Amazon. Począwszy od dziś 7200 rodzimych przedsiębiorców, uzyskuje dostęp do kilkuset milionów klientów z całego świata(4), a polscy konsumenci wybierać mogą spośród niemal nieograniczonej liczby dostępnych na platformie towarów.

Amazon powstał w 1994 roku jako niewielka księgarnia, by z biegiem lat przekształcić się w jedną z największych platform e-commerce na świecie. Jest miejscem zrzeszającym miliony konsumentów z całego świata i umożliwiającym przedsiębiorcom sprzedawanie wszelkiego rodzaju wyrobów. Do tej pory Amazon posiadał siedem europejskich serwisów(1), a polscy klienci mogli korzystać z usług niemieckiej filii firmy.

Amazon na polskim rynku

Placówki Amazon istnieją w  Polsce od 2014 roku. Dziewięć centrów logistycznych w różnych miejscach kraju oraz biuro Amazon Web Services w Warszawie(3) i Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku(1) od lat wspierają pracę europejskich serwisów giganta.

Amazon od wielu lat wspiera polskich klientów oraz pomaga sprzedawać produkty polskich przedsiębiorców w naszych europejskich sklepach. Kolejnym etapem jest wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce i właśnie nadszedł czas na ten krok” – mówi Alex Ootes, wiceprezes ds. rozwoju w UE, Amazon.(2)

Z początkiem bieżącego roku Amazon oficjalnie ogłosił premierę polskiego serwisu. Rodzimi przedsiębiorcy mogli skorzystać z udostępnionych pod koniec stycznia paneli sprzedawcy Seller Central Polska(2). Każdy, kto wyrażał chęć handlu za pomocą Amazon, mógł  utworzyć za jego pośrednictwem profil handlowy swojego sklepu w języku polskim.

Co Amazon ma do zaoferowania polskim konsumentom?

Polski serwis oferuje wybór z blisko 100 milionów produktów podzielonych na ponad trzydzieści kategorii takich jak: książki, elektronika użytkowa, sport i rekreacja, narzędzia i artykuły gospodarstwa domowego, zabawki i produkty dla dzieci(1). Sprzedawane na platformie dobra pochodzą zarówno od rodzimych jak i europejskich sklepów. Zakupów można dokonywać za pośrednictwem standardowej przeglądarki internetowej lub używając aplikacji Amazon Shopping. Dodatkowo na polskiej witrynie giganta e-commerce dostępne są urządzenia Amazon: czytnik e-booków Kindle Paperwhite oraz Echo i Echo Dot połączone z anglojęzyczną usługą Alexa umożliwiającą łączność głosową z wybranymi aplikacjami.

Formy płatności i dostawa

Polscy klienci Amazon mogą płacić za usługi na kilka sposobów: kartami Visa, MasterCard i AmericanExpress lub za pośrednictwem BLINK bądź aplikacji Przelewy24(7). Dostawy produktów odbywają się na trzy podstawowe sposoby(6):

 • Standardowy – 11,99 zł
 • Priorytetowy – 14,99 zł
 • Dostawa do punktu odbioru – 8,99 zł

Zamówione produkty dowożone są pod wskazany adres – w zależności od preferencji klienta – przez: Pocztę Polską, DHL lub InPost – dostarczający przesyłki do wybranych paczkomatów. Konsumenci składający zamówienie powyżej 100 zł nie ponoszą kosztów przesyłki.

Ceny na polskim Amazonie

Mimo iż premiera polskiej platformy Amazon miała miejsce dziś – 02.03.2021 – nie znajduje się na niej wiele, zachęcających do korzystania ze sklepu promocji. Asortyment niektórych z kategorii jest wręcz ubogi. Klienci zainteresowani na przykład kupnem smartwatcha na próżno szukać mogą produktów największych wytwórców, jak Apple czy Samsung(5). Ceny urządzeń Amazon natomiast rysują się następująco:

 • Echo od 349,99 zł
 • Echo Dot od 199,99 zł
 • Kindle Paperwhite (wersja bez reklam) – 649,99 zł(1)

Koszt produktów niejednokrotnie jest wyższy niż w niemieckim serwisie firmy. Polscy klienci muszą zapłacić za Kindle w wersji z reklamami 560 zł, podczas gdy w tym samym czasie sąsiedzi zza zachodniej granicy kupują go za 542 zł(5) (zgodnie z dzisiejszym kursem euro).

Amazon dopiero zaczął działalność w naszym kraju więc zakres cen i asortyment prawdopodobnie będą się zmieniać. Miejmy nadzieję, że wkrótce także rodzimi nabywcy będą cieszyć się szerszą paletą produktów i większą liczbą atrakcyjnych promocji.

***

Źródła:

 1. https://www.biuroprasoweamazon.pl/Komunikaty-prasowe/Lista/Komunikat-prasowy/amazon/pl/news/Amazon.pl-startuje-w-Polsce/
 2. https://www.money.pl/gospodarka/miala-byc-nowa-jakosc-jest-polskie-aliexpress-okazje-na-amazonie-nie-zachwycaja-6613700365716416a.html
 3. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/amazon-polska-dostawy-jakie-ceny-jak-kupowac
 4. https://www.amazon.pl/gp/help/customer/display.html/?nodeId=GFBWMNXEPYVJAY9A
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Amazon - opinie:

 1. larex pisze:

  W końcu! Czekałem na to całe wieki. Nareszcie skończy się zamawianie paczek z niemieckiego Amazona, co było dość kosztowne.

 2. jofon pisze:

  Ja stawiam na zakupy w krajowych serwisach, jak Allegro. Amazon jest droższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *