Handel z osobami prywatnymi na portalach aukcyjnych i serwisach ogłoszeniowych – na co powinieneś uważać?

W dzisiejszych czasach coraz częściej decydujemy się na robienie zakupów za pośrednictwem Internetu. Jest to ogromna wygoda, gdyż niemal każdy dostępny towar możemy kupić bez wychodzenia z domu. Jest to także świetna opcja dla tych z nas, którzy na codzień dużo pracują i zwyczajnie nie mają, ani czasu, ani ochoty na chodzenie po tradycyjnych sklepach.

Zakup interesującego nas towaru za pomocą jednego kliknięcia i jego dostawa prosto do domu to idealne rozwiązanie. Oferty w Internecie są tym bardziej atrakcyjne, że online często znajdziemy te same produkty w cenie sporo niższej niż w ofercie sklepów stacjonarnych.

Zakup online u firmy czy osoby prywatnej?

Decydując się na robienie zakupów przez Internet powinniśmy zorientować się czy sprzedający posiada legalnie działającą firmę, czy też sprzedaje, jako osoba prywatna.

Zakupy od osób prywatnych są zwykle bardziej opłacalne pod względem finansowym, gdyż nie posiadając kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mogą one pozwolić sobie na sprzedaż towarów po znacznie niższej cenie. Zazwyczaj kupujący ma także możliwość negocjowania kwoty zakupu i w efekcie kupna przedmiotu w jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie.

Osoba prywatna w roli sprzedawcy – na co powinien uważać kupujący?

Brak 14 dni na zwrot bez podania przyczyny

Kupując przedmioty nowe i używane przez Internet od osób prywatnych powinniśmy jednak zachować szczególną ostrożność. Wielu z nas jest przekonanych, że prawo chroni ich w tym wypadku podobnie, jak przy zakupach od firm. Nic bardziej mylnego!

Kupując od osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej nie mamy bowiem prawa do zwrotu zakupionego na odległość towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. To, czy będzie możliwy zwrot nieprzemyślanego zakupu, zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli sprzedającego.

Nie oszukujmy się jednak, zwykle taka osoba nie zechce robić sobie problemu ani tym bardziej pozbawiać się zarobionych pieniędzy i odmówi przyjęcia z powrotem sprzedanego towaru.

Odpowiedzialność sprzedawcy za ukryte wady fizyczne i prawne towaru

Inaczej sytuacja wygląda w wypadku, kiedy opisując sprzedawany przedmiot, jego właściciel „zapomniał” lub celowo pominął posiadane przez niego wady fizyczne. W takim przypadku będzie on odpowiadał przed kupującym na podstawie art. 556 Kodeksu Cywilnego w ramach rękojmi.

Na podstawie tego przepisu sprzedający będzie miał obowiązek albo nieodpłatnej naprawy uszkodzonego towaru albo przyjęcia jego zwrotu i oddania kupującemu pieniędzy.

Należy jednak pamiętać, by bardzo dokładnie czytać opisy aukcji czy ogłoszenia. Jeśli bowiem sprzedający napisał, że przedmiot posiada wadę i kupujący powinien był o tym wiedzieć, nie będą mu wtedy przysługiwały wyżej wymienione żądania z tytułu rękojmi.

O czytaniu opisów należy także pamiętać, jeśli kupujemy online ubrania. Jeśli bowiem osoba prywatna podała w ogłoszeniu dokładne i zgodne z rzeczywistością wymiary sprzedawanego przedmiotu, kupujący nie ma prawa do jego zwrotu.

Jeśli jednak okaże się, że wskazany rozmiar lub wymiar jest błędny, nabywca może od umowy kupna – sprzedaży odstąpić powołując się właśnie na rękojmię za wady.

Kupując wartościowe przedmioty spisz ze sprzedającym umowę

To samo ma miejsce także w wypadku kupna produktu obarczonego wadą prawną. Może się to zdarzyć np. w przypadku sprzedaży artykułu, którego prawnym właścicielem jest inna osoba.

Kupując na aukcjach internetowych telefony komórkowe lub inny kosztowny sprzęt zawsze żądajmy przekazania wraz z nim oryginalnego dowodu zakupu, który potwierdzi, że sprzedający jest jego prawnym właścicielem.

Spiszmy także umowę kupna – sprzedaży, w której sprzedający poda swoje dane wraz z numerem dowodu osobistego. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemności związanych z przypadkowym zakupem przedmiotu pochodzącego z kradzieży lub innego przestępstwa.

Kupując przedmiot o cenie wyższej niż 1000 zł musisz za niego zapłacić podatek w US
Wielu kupujących nie zdaje sobie także sprawy z tego, że nabywając towar o wartości wyższej niż 1000 zł, mają one obowiązek zapłaty podatku od sprzedaży w Urzędzie Skarbowym.

Stawka podatku wynosi 2% od wartości zakupionej rzeczy i jej uregulowanie ciąży na kupującym. Aby rozliczyć się z US należy wypełnić formularz PPC-3 w terminie do 14 dni od daty zakupu.

Aby zakupy internetowe dawały nam radość i satysfakcję powinniśmy zachować ostrożność. Dotyczy to zarówno zakupów od osób prywatnych, jak i firm. Kupowanie od firm na pewno jest w pewnym sensie bezpieczniejsze, mamy wtedy bowiem zarówno prawo do oddania towaru, jeśli nam się nie spodoba, jak i pełną ochronę gwarancyjną.

Prywatni sprzedający z kolei kuszą kupujących znacznie niższymi cenami, co w przypadku bardziej wartościowych przedmiotów może nam przynieść sporą oszczędność. Najważniejsze jest jednak, aby mieć świadomość wad i zalet obu opcji i spośród nich wybrać tę, która będzie najkorzystniejsza dla nas samych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *