Zakupy za granicą – na co zwracać uwagę? Analizujemy Amazon, Aliexpress oraz Ebay

W ostatnich czasach coraz bardziej rośnie zainteresowanie użytkowników Internetu zakupami na zagranicznych portalach. Jest to podyktowane możliwością kupna większości artykułów w znacznie niższej cenie, od tych samych produktów dostępnych na naszym rodzimym rynku. Co więcej, możemy na nich znaleźć także produkty, które są niedostępne w naszym kraju.

Popularność zagranicznych zakupów rośnie także wraz ze spadkiem kursu euro i dolara, dzięki czemu możemy zaoszczędzić jeszcze więcej. Największe sklepy internetowe oferują także coraz częściej darmową dostawę swoich towarów do Polski, a jeśli z kolei za wysyłkę musimy zapłacić, jej cena jest porównywalna do usług świadczonych na terenie naszego kraju.

W jakich sklepach zagranicznych najczęściej robimy zakupy online?

Amazon

Spis treści

Jest to jeden z największych sklepów internetowych na świecie. Na jego wciąż rosnącą popularność ma wpływ niezwykle szeroka oferty dostępnych produktów. Możemy tam kupić książki, muzykę, odzież, sprzęt elektroniczny oraz wiele innych.

Amazon jest także właścicielem marki Kindle, najbardziej popularnych na świecie czytników elektronicznych. Zachęcająco na klientów działają także liczne akcje promocyjne, które firma okresowo wprowadza do swojej oferty.

Od pewnego czasu strona Amazon jest dostępna także w języku polskim, co ułatwia korzystanie z niej oraz umożliwia złożenie zamówienia tym z nas, którzy nie posługują się dobrze językami obcymi.

Sam proces składania zamówienia jest bardzo prosty. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę produktu, którego poszukujemy i wybrać spośród wyników ten, którego cena jest najbardziej atrakcyjna. Aby złożyć zamówienie, należy założyć na portalu konto. Należy jednak zwracać uwagę, czy kupujemy od samej firmy Amazon, czy też od zarejestrowanego na portalu użytkownika.

Ma to bowiem wpływ, między innymi, na procedurę ewentualnego zwrotu oraz gwarancję. Poleca się zakup bezpośrednio od Amazon, mamy bowiem 30 dni gwarantowanego zwrotu na produkt, który nie spełnił naszych oczekiwań, pełne wsparcie techniczne portalu oraz gwarancję realizowaną przez sklep. Co więcej, nie ponosimy przy tym kosztu zwracanego towaru.

Płatności za zakupiony towar na tym portalu dokonamy za pośrednictwem karty płatniczej z aktywną usługą płatności internetowych.

Sklep ten cieszy się dużym uznaniem kupujących głównie ze względu na swoje proklienckie nastawienie. W razie gdybyśmy mieli jakiekolwiek problemy z zakupionym towarem, możemy być pewni, że firma wyjdzie nam naprzeciw w jego rozwiązaniu.

Aliexpress

Jest to chiński portal zakupowy oferujący bardzo szeroki asortyment towarów. W jego ofercie znajdziemy m. in. ubrania, akcesoria, elektronikę, wyposażenie domu, kosmetyki – wszystko to w niezwykle niskich cenach. To wszystko spowodowało, że w ciągu zaledwie kilku lat swojego istnienia, stał się on jednym z najpopularniejszych sklepów internetowych na całym świecie.

Niewątpliwą zaletą tego portalu jest wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji. Sprzedawca bowiem otrzymuje pieniądze za zakupiony przez nas towar, kiedy potwierdzimy jego otrzymanie. Wcześniej wpłacona przez nas kwota jest przechowywana jako depozyt. Co więcej, jeśli nie jesteśmy zadowoleni z zakupu możemy założyć tzw. spór na portalu oraz domagać się obniżenia ceny lub całkowitego zwrotu pieniędzy.

Za zakupiony przedmiot możemy zapłacić za pomocą karty płatniczej lub skorzystać z usług pośrednika, np. Przelewy24. Kwota do zapłaty jest przeliczana na złotówki, nie musimy więc posiadać konta walutowego.

Decydując się na zakup za pośrednictwem Aliexpress musimy mieć na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze produkty wysyłane są z Chin. To wpływa na niestety dość długi czas realizacji zamówienia.

W zależności od wyboru formy wysyłki otrzymamy go bowiem od 7 do nawet 40 dni po złożeniu zamówienia. Nie jest to więc dobry wybór, dla tych z nas, którzy zakupiony towar chcą mieć w domu na jutro.

Musimy także zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o jakość oferowanych produktów. Niska cena często niestety idzie w parze ze słabą jakością. Uważajmy także na liczne podróbki popularnych elementów garderoby czy elektroniki. Dokładnie czytajmy opisy produktów i jeśli nie ma w nich informacji o oryginalności danego artykułu, lepiej go nie kupujmy.

Jest to tym ważniejsze, że handel podrobionymi towarami jest zabroniony i jeśli okaże się, że zamówiliśmy taki artykuł, nie tylko zostanie on zarekwirowany przez służby celne, ale także będziemy musieli zapłacić karę grzywny za paserstwo.

Jeśli zdecydujemy się na zamówienie elektroniki lub innych bardziej wartościowych przedmiotów z Chin musimy się także liczyć, że może nam zostać naliczona opłata celna oraz polski podatek VAT.

Cło należy uiścić, jeśli wartość towaru przekracza kwotę 150 euro, VAT natomiast jest doliczany do kwoty zakupu powyżej 22 euro. Opłat tych możemy uniknąć, jeśli sprzedający zadeklaruje niższą wartość przesyłki i oznakuje ją jako „gift”, czyli prezent.

Ebay

Jest to jeden z najbardziej znanych portalów aukcyjnych na świecie. Kupić za jego pośrednictwem możemy zarówno produkty nowe, jak i używane, od firm oraz osób prywatnych. Do wyboru mamy zakup przez opcję „kup teraz”, licytację albo złożenie sprzedającemu naszej propozycji ceny.

Ograniczeniem może być jednak fakt, że nie wszyscy użytkownicy zgadzają się na wysyłkę swoich przedmiotów za granicę.

Najpopularniejszą metodą płatności na tym portalu jest karta płatnicza lub przelew za pośrednictwem PayPal. W razie problemów ze sprzedającym możemy zwrócić się do obsługi portalu, która będzie pośredniczyła w rozwiązaniu sporu między stronami transakcji. Dodatkowo PayPal oferuje zabezpieczenie transakcji, więc w razie gdybyśmy nie otrzymali zakupionego towaru, możemy liczyć na zwrot pieniędzy.

Kupując nowe produkty od zagranicznych firm i użytkowników musimy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze będziemy mogli skorzystać z gwarancji na zakupione produkty. Może być to bowiem niemożliwe w Polsce, albo wiązać się z wysokim kosztem wysłania towaru do naprawy za granicę.

Uważajmy także na podejrzenie niskie ceny oferowanych markowych produktów, szczególnie nowych. Na Ebay roi się bowiem od różnego rodzaju podróbek topowych produktów, które oprócz podobnego wyglądu nie mają nic wspólnego z oryginałem.

Czytajmy również uważnie opisy przedmiotów, aby uniknąć rozczarowania oraz pamiętajmy, ze wielu sprzedających zastrzega sobie brak możliwości zwrotu zakupionych od nich towarów.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *