9 zasad bezpiecznych zakupów w sieci

Zakupy w sieci już od dawna biją w naszym kraju rekordy popularności, a to niestety sprawia, że często tracimy naszą czujność.

Należy pamiętać, że choć kupowanie online może być tanie, a na pewno jest wygodne, to z drugiej strony tak duża popularność tej formy zakupów zachęca przestępców do wielu działań. Oto kilka ważnych wskazówek, dzięki którym każdy będzie mógł czuć się w sieci bezpieczniej. Zaczynamy!

Jeśli nie masz zaufania nie płać za zakupy z góry

O ile kupowanie w sprawdzonych już przez nas sklepach nie generuje dużego ryzyka, tak do nowych miejsc należy mieć dystans.

Jeśli sklep jest dla nas nowy i nie wiemy o nim zbyt wiele, a jest możliwość wysyłki za pobraniem, to naprawdę warto dopłacić te kilka złotych. Unikniemy sytuacji, gdzie po zapłaceniu paczka do nas nie trafi albo trafi wypełniona tylko gazetami.

Okres działalności sklepu jest ważny

Kolejna ważna kwestia to czas obecności sklepu na rynku. Jeśli sklep jest nowy, powstał dopiero co, to na pewno należy do niego podchodzić z dużym dystansem.

W sieci regularnie pojawiają się bowiem sklepy, które działają krótki czas zbierając zamówienia i pieniądze, a później znikają jak za dotknięciem magicznej różdżki, zostawiając klientów na lodzie.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych danych

Kupując przez internet zawsze podajemy swoje dane osobowe, potrzebne do wysyłki czy do wystawienia faktury. Co gorsza, korzystamy także z internetowych systemów płatności czy podajemy swoje dane do kart kredytowych. To idealny kąsek dla przestępców, którzy mogą podszywać się pod sklepy i w ten sposób wyłudzać nasze dane. Jak się przed tym uchronić? Przede wszystkim wybierać sklepy, które szyfrują połączenia. Łatwo to sprawdzić. Przeglądarka przy adresie takiej strony będzie wyświetlała małą kłódkę, a do tego standardowy początek adresu, czyli „http” będzie w takim przypadku miał postać „https”.

Oprogramowanie chroniące komputer zawsze mile widziane

Naturalnie niezależnie od tego w jaki sposób korzystamy z Internetu, zawsze warto zadbać o instalację dobrego oprogramowania antywirusowego, które do tego ma uruchomioną opcję automatycznych aktualizacji.

Legalny i zawsze aktualny system

Kolejną kwestią jest nasz system operacyjny, zainstalowany na komputerze. Przede wszystkim nie należy korzystać z systemu pozyskanego drogą nielegalną.

Pomijając już względy moralne, to system tego typu może już na starcie posiadać wbudowane programy szpiegujące.

System powinien być także zawsze aktualny. Producenci systemów operacyjnych stale wysyłają aktualizacje, które przede wszystkim usuwają „dziury” w systemie, mogące być wykorzystane przez przestępców do włamania na komputer.

Nie bagatelizujemy kwestii haseł do konta w sklepie

W większości sklepów internetowych należy założyć konto klienta, aby móc dokonywać zakupów. Na takim koncie pojawiają się nasze dane osobowe, a i często też dane do kart kredytowych.

Z tego powodu bagatelizowanie kwestii siły hasła do konta jest bardzo złym nawykiem. Hasło powinno być maksymalnie trudne. Nie należy go więc tworzyć ze słów, ale raczej z ciągu liter oraz cyfr, w tym stosując znaki specjalne oraz litery duże i małe.

Czytajmy regulaminy

Przed dokonaniem zakupu w sklepie online naprawdę warto przestudiować regulamin. Prawda, że jest to nudne i mało osób decyduje się na taki krok, ale to największy błąd jaki można zrobić.

Nieuczciwe sklepy potrafią w regulaminach dodawać różne kontrowersyjne zapisy, a osoby rejestrujące konto i robiące tam zakupy z automatu się na wszystko zgadzają.

Sprawdzanie opinii w sieci

Zanim dokonamy zakupu w świeżo znalezionym sklepie warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie o nim informacji w sieci. Na wielu forach na pewno znajdziemy opinie, które zwiększą naszą pewność, ze sprzedawca jest uczciwy.

Sprawdzaj paczkę przy dostawcy

Dobrym nawykiem jest szybkie otwarcie paczki przy dostawcy. Jeśli zawartość jest uszkodzona albo zupełnie niezgoda z opisem, to od razu spisujemy z dostawcą stosowny raport. Posiadanie raportu bardzo ułatwi nam później walkę o swoje prawa i o odzyskanie pieniędzy.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]