Płatności online w sklepach internetowych z punktu widzenia kupujących – rodzaje, zagrożenia, bezpieczeństwo.
Płatności internetowe są najpopularniejszą metodą zapłaty za zakupiony online towar. Ich ogromna popularność jest spowodowana niewątpliwą wygodą stosowania, a także rosnącym zaufaniem ich użytkowników.
Jakie są rodzaje najchętniej wykorzystywanych przez użytkowników Internetu płatności oraz, na co warto zwrócić uwagę decydując się na korzystanie z nich?
Płatność przelewem tradycyjnym na konto odbiorcy
Spis treści
Jest to najbardziej tradycyjna forma zapłaty za towary kupione przez Internet. Sam proces zapłaty jest bezpieczny, przebiega bowiem bez pośredników, a połączenie z bankiem jest szyfrowane. Sami logujemy się na konto w naszym banku, wypełniamy zlecenie przelewu za pomocą danych podanych przez sprzedawcę oraz przesyłamy zlecenie do wykonania przez nasz bank.
Wadą tej metody płatności jest jednak dość długi czas realizacji. Najpierw polecenie zapłaty jest bowiem przetwarzane przez nasz bank, który przelewy wychodzące realizuje w konkretnych godzinach. Jeśli zrobimy przelew wieczorem lub podczas weekendu musimy mieć świadomość, że wyjdzie on z naszego konta dopiero następnego dnia roboczego, a na koncie odbiorcy może znaleźć się jeszcze później. Wydłuża to więc czas realizacji naszego zamówienia, bowiem sklep przygotuje je do wysyłki dopiero, kiedy pieniądze fizycznie znajdą się na jego koncie. Jest to więc metoda polecana tym z nas, którym się nie spieszy.
Podczas wypełniania blankietu przelewu musimy także zachować ostrożność i poprawnie wpisać wszystkie dane odbiorcy. Jeśli bowiem dojdzie do pomyłki bank zwróci nam przelew, co jeszcze bardziej wydłuży cały proces realizacji zamówienia.
Płatność z udziałem pośrednika
Jest wiele firm pośredniczących w transakcjach internetowych. Najbardziej znanymi są PayPal, PayU, czy Przelewy24. Wykonując przelew przy ich pomocy nie musimy sami wypełniać zlecenia przelewu.
Logując się na stronę banku za ich pośrednictwem mamy od razu gotowy blankiet, który wystarczy zatwierdzić. Unikniemy więc ryzyka przypadkowej pomyłki we wpisywaniu danych oraz, co za tym idzie, opóźnienia w realizacji zamówienia.
Wielu pośredników gwarantuje także natychmiastowe przekazanie pieniędzy na konto odbiorcy, cała transakcja przebiega więc znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego przelewu.
Sam udział pośrednika w przekazaniu przelewu jest całkowicie bezpieczny. Nie widzi on bowiem naszych danych logowania, ani nie ma bezpośredniego dostępu do naszego konta.
Zawsze upewniajmy się jednak, czy połączenie z naszym bankiem jest szyfrowane oraz korzystajmy z usług tylko sprawdzonych i znanych nam pośredników. Unikniemy w ten sposób ryzyka wyłudzenia naszych danych, a także kradzieży środków bankowych.
Warto wiedzieć, że niektórzy z pośredników, np. PayPal czy PayU posiadają wewnętrzne programy ochrony kupujących. W razie oszustwa, czy wyłudzenia, gwarantują oni zwrot utraconych przez nas pieniędzy.
Karty płatnicze
Jest to niezwykle wygodna metoda płatności, która nie wymaga wypełniania żadnych formularzy ani logowania się na konto naszego banku.
Możemy z niej korzystać niemal wszędzie. Wystarczy, że przy zapłacie za zakupiony towar wpiszemy numer naszej karty płatniczej, imię i nazwisko jej posiadacza, datę jej ważności oraz specjalny trzycyfrowy kod umieszczony na odwrocie karty.
Środki automatycznie zostaną pobrane przez bank odbiorcy z naszego konta, do którego jest podpięta karta.
Jest to metoda płatności szczególnie polecana tym z użytkowników, którzy często robią zakupy na zagranicznych portalach. Tam bowiem jest to często jedyna akceptowana metoda płatności.
Nie jest także problemem, jeśli płatność za towar jest wyrażona w innej walucie niż nasze konto. Bank bowiem automatycznie przeliczy kwotę do zapłaty ze złotówek na wybraną przez nas walutę.
Aby skorzystać z tej metody płatności wystarczy posiadać jakąkolwiek kartę z aktywną usługą płatności internetowych.
Należy jednak pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu karty oraz nie pokazywaniu jej nikomu obcemu. W razie jej zgubienia lub kradzieży, jak najszybciej zablokujmy ją za pośrednictwem infolinii naszego banku.
Dobrym zabezpieczeniem środków zgromadzonych na koncie jest także ustalenie limitów na kwoty transakcji internetowych. Limity te możemy w każdej chwili zmienić, a w razie zgubienia czy kradzieży karty zapobiegniemy w ten sposób całkowitemu opróżnieniu naszego konta.
coraz prostsze to wszsystko