Facet z kartą płatniczą

Wzrosty w branży e-commerce w 2021 roku. Nowe sklepy powstają jak grzyby na deszczu

Trwająca pandemia koronawirusa drastycznie zmieniła nasze życie, ale przede wszystkim miała i ma tragiczny wpływ na gospodarkę całego świata.

Mocno poszkodowanych przez ograniczenia związane z przemieszczaniem się ludzi jest wiele branż, ale jedną z bardziej dotkniętych jest z pewnością ta związana z handlem. Sklepy stacjonarne są albo pozamykane albo działając w reżimie sanitarnym zmagają się z problemem braku klientów. Jdednak z drugiej strony mamy handel online, który to przez sytuację epidemiologiczną zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać. Warto także pamiętać o tym, że mnóstwo sprzedawców, którzy do tej pory skupiali się na handlu stacjonarnym, przeszło na sprzedaż online.

Niewątpliwie branża e-commerce przeżywa właśnie swoją drugą młodość. Szacuje się, że do końca 2022 roku w całej Europie Zachodniej handel online będzie miał ponad 15-sto procentowy udział w rynku! Oczywiście już dawno obserwowaliśmy stopniowy wzrost, ale w ostatnich miesiącach skok ten jest wręcz ogromny. Za przykład mogą nam posłużyć dane statystyczne zbierane przez właściciela platformy do budowy sklepów online Shopper. Firma zbierała statystyki wiosną roku 2020, kiedy to w Polsce mieliśmy do czynienia z tzw. lockdownem.

Jakie to statystyki?

Para robiąca zakupy

Okazuje się, że w tym okresie we wszystkich branżach handlowych widać było dynamiczne powstawanie nowych sklepów internetowych. Największy wzrost dotyczył książek i multimediów, gdzie w pierwszym kwartale roku 2020 pojawiło się ponad 20% sklepów więcej, niż rok wcześniej. Niezwykłe jest także to, że większość użytkowników tej platformy odnotowała wyraźny wzrost sprzedaży. W lutym średnio wynosił on aż 20%.

Dane pokazują wyraźnie, że najwięcej zyskiwały te branże, które wcześniej nie były zbyt aktywne w sieci. Na przykład sklepy delikatesowe zanotowały w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost sprzedaży (w stosunku do roku ubiegłego) na poziomie aż 239%! Najniższe wzrosty miała z kolei branża komputerowa, co jest zrozumiałe, gdyż sklepy te prężnie działają i cieszą się dużą popularnością od lat. Jednak w tym przypadku nadal mówimy o większych zyskach – sklepy działające na platformie Shopper odnotowały ponad 13-procentowy wzrost zamówień.

Warto przy tym pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z danymi z pierwszego kwartału roku 2020. W początkach lata w Polsce nastąpiło luzowanie obostrzeń, co jednak nie doprowadziło do nagłego skoku zainteresowania zakupami w sklepach stacjonarnych. Co więcej, od września zmagamy się z drugą falą epidemii, która znów doprowadziła do zamknięcia wielu punktów sprzedaży. W efekcie zyski branży handlu online znów rosną.

Wnioski?

Facet z kartą płatniczą

Te statystyki doskonale pokazują, że na pandemii koronawirusa zyskuje dosłownie cała branża e-commerce. Jednak cała ta sytuacja ma również swoje drugie dno – niestety mamy okres prawdziwych żniw dla oszustów. Ogromne zainteresowanie zakupami w sieci i tysiące nowych sklepów sprawiają, że coraz trudniej weryfikować wiarygodność takich sprzedawców. Niestety trzeba mieć świadomość tego, że są osoby, które na epidemii chcą zarobić, ale w nie do końca uczciwy sposób. Pojawiają się sklepy, które sprzedają towary i nigdy nie wysyłają ich do klientów. Niektóre portale e-commerce zamieszczają nieprawdziwe zdjęcia, albo wysyłają towary dużo niższej jakości, niż wynikało to z oferty.

Chcesz zrobić zakupy w sieci, korzystając z oferty sklepu, o którym wcześniej nie słyszałeś? W takim razie poniżej znajdziesz naszą listę nowych sprzedawców, którzy pojawili się w sieci w ostatnich miesiącach. Będziemy ją nieustannie aktualizować, ale już teraz zachęcamy Was wszystkich do zostawiania swoich komentarzy. Jeśli rozpoznajecie znajdujące się poniżej platformy handlowe i robiliście tam zakupy, podzielcie się swoją opinią na ich temat. Pomożecie w ten sposób innym i być może uchronicie wiele mniej doświadczonych w handlu online osób, przed kupnem produktów od nieuczciwego sprzedawcy.

Źródła zewnętrzne:

https://www.shoper.pl/blog/handel-vs-koronawirus-jak-sprzedaz-przeniosla-sie-do-internetu/

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Wasze komentarze:

  1. Anonim pisze:

    no niestety już tak o jest ze każdy chce wykorzystać okazje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *